RU Kim Thúy

"RU" je skutočným príbehom vietnamského dievčaťa, utečenca, ktoré spolu s ďalšími ľuďmi opustila Vietnam na člnoch.

Skladom (1 ks)
Kód: 900546
€11,83 –9 % €10,65 / ks €9,68 bez DPH
900546 Ru
Zľava
€11,83 –9 %

Názov: RU

Podtitul: Příběh vietnamské utečenky

#ShowMore#


V rokoch, ktoré nasledovali po roku 1975, kedy bol Saigon dobitý komunistami, z mesta utieklo viac ako milión Vietnamcov. Opustili ho s minimálnymi prostriedkami, na člnoch a raftoch, ktoré sa na vlnách potácali ako orechové škrupinky. Táto ťažká skúška im dala meno boat people, tzv. „ľudia člnov“, ktoré nesú dodnes.

Svoju cestu na loďou popisuje Kim takto:

„V útrobách naší lodi snoubil se ráj s peklem. Ráj, to byl příslib obratu, lepší budoucnosti, nového života. Peklo, to byly naše strachy – strach z pirátů, ze smrti hladem, strach z otravy sucharem nasáklým motorovým olejem, strach z toho, že dojde voda, strach, že se už nikdy nepostavíme na nohy, strach z močení do červeného hrnce, který koloval z ruky do ruky, strach, aby prašivina na dětské hlavě nebyla nakažlivá, strach, že už nikdy nebudeme šlapat po pevné zemi, strach že už nespatříme rodiče, kteří sedí kdesi v pološeru mezi dvěma stovkami jiných lidí.“

Kim a jej rodina nakoniec skončili v Granby v Kanade, kde boli prijatí s veľkou vrelosťou, ktorú si mladé dievča zapamätalo navždy.

Neskôr poznala mesto Quebec ako najlepšiu mysliteľnú provinciu s najlepšou integračnou politikou. Svoje pocity popisuje takto: „Jsem dítě z Bill 101, frankofilka a frankofonní i ve své duši. Mluvím samozřejmě vietnamsky, ale je to dětská vietnamština, vietnamština z kuchyně. Jazyk, v němž myslím a cítím, je především francouzština.“

Kim svoje skúsenosti a zážitky zachytila v knihe nazvanej Ru. Vydavateľské práva boli predané do Francúzska, Talianska, Švédska, Nemecka, Španielska a teraz tiež do Českej republiky. Jedná sa o pohnuté rozprávanie o sile ľudského súcitu, ktoré sa hlboko dotýka našich duší.

Jazyk: český

Autor: Kim Thúy

Originálny názov: RU

Preklad: Oldřich Kalfiřt

Počet strán: 144

Väzba: mäkká

Rozmer: 135 x 230 mm

Hmotnosť: 244 g

Vydavateľstvo: Emitos, 2010

ISBN: 978-80-87171-20-2

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:
Späť do obchodu