RU Kim Thúy

"RU" je skutočným príbehom vietnamského dievčaťa, utečenca, ktoré spolu s ďalšími ľuďmi opustila Vietnam na člnoch.

V rokoch, ktoré nasledovali po roku 1975, kedy bol Saigon dobitý komunistami, z mesta utieklo viac ako milión Vietnamcov. Opustili ho s minimálnymi prostriedkami, na člnoch a raftoch, ktoré sa na vlnách potácali ako orechové škrupinky. Táto ťažká skúška im dala meno boat people, tzv. „ľudia člnov“, ktoré nesú dodnes.

Svoju cestu na loďou popisuje Kim takto:

„V útrobách naší lodi snoubil se ráj s peklem. Ráj, to byl příslib obratu, lepší budoucnosti, nového života. Peklo, to byly naše strachy – strach z pirátů, ze smrti hladem, strach z otravy sucharem nasáklým motorovým olejem, strach z toho, že dojde voda, strach, že se už nikdy nepostavíme na nohy, strach z močení do červeného hrnce, který koloval z ruky do ruky, strach, aby prašivina na dětské hlavě nebyla nakažlivá, strach, že už nikdy nebudeme šlapat po pevné zemi, strach že už nespatříme rodiče, kteří sedí kdesi v pološeru mezi dvěma stovkami jiných lidí.“

Kim a jej rodina nakoniec skončili v Granby v Kanade, kde boli prijatí s veľkou vrelosťou, ktorú si mladé dievča zapamätalo navždy.

Neskôr poznala mesto Quebec ako najlepšiu mysliteľnú provinciu s najlepšou integračnou politikou. Svoje pocity popisuje takto: „Jsem dítě z Bill 101, frankofilka a frankofonní i ve své duši. Mluvím samozřejmě vietnamsky, ale je to dětská vietnamština, vietnamština z kuchyně. Jazyk, v němž myslím a cítím, je především francouzština.“

Kim svoje skúsenosti a zážitky zachytila v knihe nazvanej Ru. Vydavateľské práva boli predané do Francúzska, Talianska, Švédska, Nemecka, Španielska a teraz tiež do Českej republiky. Jedná sa o pohnuté rozprávanie o sile ľudského súcitu, ktoré sa hlboko dotýka našich duší.

Skladom (1 ks)
Kód: 900546
€11,83 –10 % €10,65 / ks €9,68 bez DPH
900546 Ru
Zľava
€11,83 –10 %

Názov: RU

Podtitul: Příběh vietnamské utečenky

#ShowMore#

Jazyk: český

Autor: Kim Thúy

Originálny názov: RU

Preklad: Oldřich Kalfiřt

Počet strán: 144

Väzba: mäkká

Rozmer: 135 x 230 mm

Hmotnosť: 244 g

Vydavateľstvo: Emitos, 2010

ISBN: 978-80-87171-20-2

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Pridať komentár
Nevypĺňajte toto pole:

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie