Postpříběh, příležitostné eseje a rekapitulace Egon Bondy

V prvom oddieli záverečného zväzku Bondyho filozofických textov sú sústredené eseje, ktoré boli napísané po "Příběhu o příběhu", teda v posledných rokoch autorovho života. Ide hlavne o esej "Postpříběh (2004)," v ktorej je ďalej spracovaná väčšina tém obsiahnutých v predošlej práci aj v ďalších textoch v tomto oddieli: univerzum ako „proces“, ako „stála prítomnosť“, možnosť „kompenzácie utrpenia“, návrat k holistickej interpretácii univerza, konfrontácia na Západe stále málo známych taoistických a buddhistických koncepcií s najposlednejšími poznatkami astrofyziky, informatiky atď. Všetky štyri texty z prvého oddielu vychádzajú prvý krát.

Druhý oddiel tvorí paralipomena Bondyho filozofického diela, teda texty, ktoré z rôznych dôvodov autor nezaradil do predchádzajúcich zväzkov: prvé dva boli skôr vydané len samizdatovo a dve zvyšné eseje sú tu publikované úplne prvý krát. Text "Prozatímní bilance" autor častejšie spomína v "Příběhu o příběhu" ako „fatálnu esej“: jeho zverejnenie teda prispieva k pochopeniu širších súvislostí Bondyho filozofického diela z posledného obdobia.

Do tretieho oddielu boli zaradené Bondyho „filozofické rekapitulácie“, tj. popularizačné texty, v ktorých v rôznych obdobiach zhrnul svoje predchádzajúce filozofické úvahy. Z týchto textov boli skôr vydané "Knížka o tom, jak se mi filosofovalo (samizdatově)" a "Kritika nesubstančního modelu (samizdatově i tiskem)".

Anglicky písaná esej "Why I Am Still a Marxist: The Question of Ontology", ktorá tvorí štvrtý oddiel zväzku, vznikla na základe Bondyho spolupráce s prof. Benjaminom B. Pagom (Quinnipiac University, Connecticut), sa dá čítať ako svojho druhu popularizačné resumé autorovej filozofie. Táto esej nemá žiadnu českú predlohu a bola skôr vydaná tlačou len v USA.

Skladom (1 ks)
Kód: 901305
€14,78 / ks €13,44 bez DPH

Názov: Postpříběh, příležitostné eseje a rekapitulace  

Jazyk: český

Autor: Egon Bondy

Počet strán: 320

Väzba: pevná

Rozmer: 135 x 198 mm

Vydavateľstvo: DharmaGaia, 2013

ISBN: 978-80-86685-78-6

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Pridať komentár
Nevypĺňajte toto pole:

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie