Učit se žít s dětmi Rebeca Wildová

Výchova detí začína u dospelých. Miesto toho, aby sme sa snažili deti prispôsobiť našim požiadavkám, mali by sme sa pokúsiť vnímať svet z perspektívy detí a vytvoriť im prostredie, ktoré zodpovedá ich vývojovým potrebám.

Dokiaľ totiž nebudeme mať jasno v tom, aké sú prirodzené potreby detí, a nebudeme sa k sebe chovať s rešpektom, môže každá situácia bežného dňa viesť ku konfliktu. Aj napriek všetkému materiálnemu blahobytu sa stáva z výchovy našich detí skutočný problém. Hovorí sa o „núdzovom“ alebo „katastrofálnom stave výchovy“, o rastúcej agresivite medzi deťmi aj mladistvými. Nespočíva snáď problém v tom, že neberieme dostatočný ohľad na to, aké deti vlastne sú? V tom, že ich miesto toho chceme formovať tak, aby zodpovedali našim potrebám, našej predstave o čase, nášmu životnému tempu, našim vzdelávacím ideálom? Následky sú známe: napätie, agresivita, úteky, nedostatok koncentrácie, hyperaktivita.

Rebeca Wildová kladie otázku, čím to je, že sa mnohí inteligentní dospelí aj napriek ideálnym podmienkam cítia pri výchove neistí. A ponúka odpoveď: „Práve citliví ľudia viac či menej tušia, že zachádzanie s deťmi patrí ku kritickým otázkam ich života. Stojíme na križovatke a musíme sa rozhodnúť, či budeme dieťa systematicky viesť k obrazu svojmu, k nášmu mysleniu a cíteniu a k spôsobu, akým jednáme s vecami a ľuďmi, alebo či sa necháme spoločným súžitím s dieťaťom ovplyvniť tak, ako by sme sami stáli znovu na začiatku.“

Skladom (1 ks)
Kód: 900906
€11,28 / ks €10,25 bez DPH

Názov: Učit se žít s dětmi  

Podtitul: Bytím k výchově

Jazyk: český

Autor: Rebeca Wildová

Originálny názov: Mit Kindern leben lernen, Sein zum Erziehen

Preklad: Šárka Dubská

Počet strán: 186

Väzba: mäkká

Rozmer: 130 x 199 mm

Hmotnosť: 223 g

Vydavateľstvo: DharmaGaia, 2012

ISBN: 978-80-7436-029-9

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Pridať komentár
Nevypĺňajte toto pole:

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie