Bratislava a starí Slováci Matúš Kučera

Prelom prvého a druhého tisícročia nášho letopočtu bol temným obdobím slovenských dejín, o ktorom toho veľa nevieme. Ľudia tej doby očakávali, že prichádza koniec sveta, Slováci navyše stratili ochranu vlastnej ríše a nevedeli, čo im prinesie budúcnosť, či prežijú rok 1000... Po krajine sa preháňali hordy cudzích bojovníkov. Otázka dňa znela: čo prežije zo starej veľkomoravskej štátnosti a kultúry, čo bude možné použiť pri budovaní nového podunajského štátu, ktorý sa vo svojich počiatkoch nazval starým latinským menom Pannonia? 

Spolu s originálnym prehľadom slovenských dejín na prelome tisícročí prináša renomovaný historik aj celkom nový pohľad na dejiny nášho hlavného mesta a doteraz najkomplexnejšiu rekonštrukciu starovekého obrazu Bratislavy od rímskych čias. Ukazuje, ako sa formovalo slovenské mesto na rozvalinách keltskej a najmä silnej antickej civilizácie, ktorej dedičstvo pretrvalo v Podunajsku aj po páde Západorímskej ríše a až do 7. - 8. storočia bolo určujúcim civilizačným faktorom.

Rímska "Pra-Bratislava" sa rozkladala po oboch brehoch Dunaja, ako dosvedčujú najnovšie archeologické nálezy na hradnom vrchu, a predstavovala akýsi stred strednej Európy. Rozbitie avarskej ríše Karolom Veľkým umožnilo vyrásť novým silným mužom - slovanským veľmožom. Jeden z nich dal meno tomu starobylému burgusu v dnešnej Bratislavskej bráne.  

Položka bola vypredaná…
Vypredané
Kód: 900752
€13,95 / ks €12,68 bez DPH
Kategória: Kadečo - "všehochuť"
Položka bola vypredaná…

Názov: Bratislava a starí Slováci

Poditul: O počiatkoch mesta a národa

Jazyk: slovenský

Autor: Matúš Kučera

 

Počet strán: 140

Väzba: pevná

Rozmer: 215 x 280 mm

Hmotnosť: 782 g

Vydavateľstvo: Matica slovenská, 2009

ISBN: 978-80-7090-939-3

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: