Faustův deník Josef Veselý

Táto kniha je autorovým pokusom o literárne spracovanie faustovskej témy. Domnieva sa totiž, že každý hermetik by sa s touto veľkou témou mal nejakým spôsobom vyrovnať. Forma drámy, do ktorej svoje myšlienky obliekol, je jeho hold Johannovi Wolfgangovi Goethovi a Christopherovi Marlowovi, ale aj anonymným autorom ľudových bábkových hier, a v neposlednom rade Janovi Švankmajerovi, ktorí urobili to isté skôr než on.

Dej sa odohráva v Nemecku v rokoch 1517 až asi 1541. Autor čerpal hlavne z faustovskej legendy, ako ju podáva Spiessova Historie, a z autentických správ o Faustovom živote, ktoré zhromaždil predný nemecký znalec Faustovho života Günther Mahal. Autor je, pokiaľ je mu známe, jediným, kto literárne reflektoval Faustov pobyt a skon v Staufene, doložený dvoma na sebe nezávislými dobovými prameňmi.

V hre sa objavujú i ohlasy historicko - politických pomerov, v ktorých Faust žil (objavenie Ameriky, reformácia, sedliacka vojna), ktorých motívy boli inými autormi tiež väčšinou nespomínané. Pri písaní prihliadal i k rôznym faustovským žaltárom a ku svojim osobným magickým skúsenostiam. Dielo ako celok je samozrejme autorskou licenciou.

Skladom (2 ks)
Kód: 900584
€15,22 / ks €13,84 bez DPH

Názov: Faustův deník 

Jazyk: český

Autor: Josef Veselý

Počet strán: 86

Väzba: mäkká

Rozmer: 147 x 210 mm

Vydavateľstvo: Vodnář, 2008

ISBN: 978-80-86226-85-9

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Pridať komentár
Nevypĺňajte toto pole:

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: