Svět je jinak Zdeněk Svoboda

Človek si od nepamäti kladie otázku ako vznikol a odkiaľ vlastne pochádza. Odpoveďou sú mu rôzne skreslené vysvetlenia, podľa toho či majú svoj základ v Biblii alebo vo vymyslených vedeckých teóriách. Starý Zákon, ako základný text kresťanskej Biblie a tiež všetkých kánonov (vieroučných textov) náboženstiev, ktoré uznávajú jediného Boha (monoteizmus), je zmesou podobenstiev a skutočných príbehov, ktoré približujú pôvod a úlohu človeka na Zemi.

Počas storočí bol biblický Starý Zákon vystavený mnohým zásahom tak, aby vyhovoval práve panujúcej mocenskej sile, takže z neho boli vyňaté práve tie časti, ktoré sa týkajú napr. prirodzených práv a slobody človeka. Ďalšie negatívne vplyvy na skreslení pôvodného textu sa prejavili v dôsledku prekladu do moderných jazykov. V súčasnosti sa tak súbor textov Biblie stáva len základným nábožensko-filozofickým spisom, ktorý je uctievaný, bez toho aby bol pochopený ich pravý zmysel a účel.

Biblia v pôvodnom znení bola sprievodcom pozemským životom vtedajšieho človeka. Z informácií, ktoré v Biblii zostali do súčasnosti sa to najdôležitejšie vytratilo, takže pre praktický pozemský život sa takmer nič nehodí. Zostali len všeobecnejšie informácie, ako boli vyjadrené pre spoločnosť v dobe vzniku Biblie, takže neodpovedajú súčasným podmienkam a súčasný človek ich nespája s potrebami svojho bytia. Stala sa len nevyhnutným predmetom pri liturgických cirkevných obradoch a podobenstvá v nej obsiahnuté sa ani zďaleka nepribližujú súčasným podmienkam bytia človeka v dennej praxi.

Nielen z tohto dôvodu sa človek obracia na súčasnú vedu, aby dostal odpoveď na otázku kto je a kam smeruje. Veda popiera existenciu všetkého iného ako zmyslami človeka vnímané skutočnosti. To, čo nemôže pozorovať, zvážiť, zmerať a na základe toho konštruovať svoje teórie, je pre neho neskutočné a patrí do oblasti mýtov a bájí. Touto metódou je vytvorená aj teória o náhodnej existencii človeka na Zemi a teória o vzniku Vesmíru. Oba tieto smery, ako cirkevné tak súčasné vedy, neodpovedajú skutočnosti, takže sú ako návod pre praktické bytie človeka scestné.

Skladom (1 ks)
Kód: 901629
€11,66 / ks €10,60 bez DPH

Názov: Svět je jinak

Podtitul: Sdělení o podstatě světa a všeho hmotného v něm

Jazyk: český

Autor: Zdeněk Svoboda

Počet strán: 276

Väzba: mäkká

Rozmer: 148 x 210 mm

Hmotnosť: 370 g

Vydavateľstvo: Zdeněk Svoboda, 2015

ISBN: 978-80-2607-791-6

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Pridať komentár
Nevypĺňajte toto pole:

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: